BlockchainKripto Para Haberleri

İşte Alexa Verilerine Göre, En Popüler Türk Bitcoin Borsaları

Türk Bitcoin piyasasını sarsan Thodex vurgunu sonrası tüm gözler yerli kripto para borsalara çevrildi. Türk kripto para piyasasında şu anda 50’ye yakın yerli borsa bulunuyor. Ancak bazı borsalar, şeffaf olmayan yönetimleri/kurucuları ve kurallarıyla ne yazık ki yatırımcılardan geçerli not almıyor.  Zaten Türkiye’deki birçok kripto para borsası bir internet sitesinden ibaret ve bu da borsaların hack saldırılarına fazlasıyla açık olduklarını gösteriyor.

Yerli kripto para borsaları mercek altına alındığında, bazılarının işin gerektirdiği niteliğe sahip olmayan kişiler tarafından işletildiği ve güvenlik konusunda önemli açıklara sahip oldukları görülüyor. Thodex vurgunun ardından hangi yerli kripto para borsalarının güvenilir ve yatırımcı korumasına sahip olduğu önemli hale geldi. Grafikanalizi.com olarak, bizde sizler için Türkiye’deki yerli Bitcoin borsalarını inceledik ve incelemelerimizde çok tercih edilen veri analiz platformu Alexa’yı baz aldık…

Türk Bitcoin Borsaları İçin Ortalığı Karıştıracak İddia!

İşte Alexa’nın verilerine göre, yerli Bitcoin borsalarının sıralaması

Türkiye’de yerli ve global düzeyde çok sayıda borsa bulunuyor. Çünkü Türkiye, çok sayıda kripto para yatırımcısına ev sahipliği yapan bir ülke. Bu nedenle de pastadan pay almak isteyen çok sayıda kripto platformu piyasaya giriyor. Global çapta faaliyet gösteren “Binance, Coinbase Pro, Huobi Global, KuCoin, Kraken, Bitfinex ve Bithumb” gibi borsaların Türkiye’de de operasyonları vardır. Ancak bu yazıda tamamen Türk Bitcoin borsaları baz alınarak değerlendirme yapıldı ve sıralamalarda bu kritere göre yapıldı. Aşağıdaki listede, Alexa’nın 90 günlük verilerine göre, dünya çapında siteler arasında Türk Bitcoin borsalarının sıralamasına yer verildi.

Sıra Borsa İsmi Global Siteler İçindeki Sıralaması
1 Paribu.com 6,893
2 BtcTurk.com 9,390
3 Bitci.com 39,471
4 Bitlo.com 78,906
5 Bitexen.com 93,360
6 İcrypex.com 125,035
7 Koinim.com 151,553
8 Felixo.com 303,420
9 Bitubu.com 373,413
10 Coinzo.com 381,159
11 Bitturk.com 488,771
12 Barimeks.com 647,511
13 Tomya.com 945,593
14 Abstocks.com 1,197,751
15 Narkasa.com 1,199,039
16 Bithesap.com 1,515,899
17 Coinpara.com 1,599,114

Alexa’nın 90 günlük verileri baz alındığında, dünya çapında siteler arasında “Paribu, Btcturk ve Bitci”nin etkileşim anlamında ilk 3’te yer aldığı görülüyor.  Dördüncü sırada ise çok fazla bilinmeyen Bitlo borsası ve beşinci sırada ise Bitexen geliyor. Alexa sıralamasına bakıldığında, bu borsaların sitelerindeki canlılık, onlara olan güveni de bir üst sıraya taşıyor. Bu yerli kripto para borsalarının güven açısından yatırımcılar arasında popüler olduğu da söylenebilir.

Paribu, BtcTurk ve Bitci.com, ilk 3’te yer alıyor!

Alexa’nın site etkileşimi sıralamasında ön plana çıkan ilk 5 yerli kripto para borsasına kısaca bir göz atalım:

  • Paribu: Türkiye’nin en eski kripto para borsalarındandır.  Paribu, 14 Şubat 2017’de kullanıma açıldı. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’dır.
  • BtcTurk: BtcTurk, Türkiye’nin Türk lirası tabanlı ilk kripto para alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde Kerem Tibuk tarafından kuruldu ve 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralındı.
  • Bitci: 2018 yılında Çağdaş Holding’in CEO’su olan Burak Çağdaş Çağlar tarafından kuruldu. Kullanıcılarının yatırım hareketlerini inceleyip, raporlayan bir Türk kripto para borsasıdır. Bitci.com, Türk Blockchain’ini yurt dışına ihraç eden ve dev ortaklıklarla yatırımcılarına güven aşılayan Bitci Teknoloji’nin hayata geçirdiği bir projedir. Borsa, Türkiye’nin ilk kendi Blockchain ağına sahip kripto parası Bitcicoin’e de sahiptir.
  • Bitlo: Bitlo, Bitcoin’in ve başka kripto paraların da alım ve satımının yapılabildiği, Türk kripto para borsasıdır. 2017 yılında temelleri atılan, Bitlo.com Hakan Baş, Alper Afşin Özdemir ve Mustafa Alpay tarafından kuruldu.
  • Bitexen: Türkiye’de kurulu ve İTÜ ARI Teknokent teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren Bitexen Teknoloji A.Ş tarafından geliştirilen, bir online kripto para alım satım platformudur.
  • Icrypex: ICRYPEX, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için platform sağlayan bir Türk kripto para borsasıdır. 2018 yılında Gökalp İçer tarafından kuruldu.
Türkiye’de Kripto Para Düzenleme Hamlesi: Meclis Kuruldu!

Türkiye’de 50’ye yakın kripto para borsası bulunuyor. Ancak biz yazımızda özellikle kullanıcı etkileşimine sahip borsaları baz aldık. Bu borsaların güvenli olduğunu elbette ki onaylayamayız. Ancak Bitci.com gibi arkasında bir holding ve piyasadan saygın kişilerin bulunduğu borsalarda yeni bir Thodex vakasını yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Türkiye’de henüz Bitcoin ve altcoin’ler ile ilgili yasal düzenlemeler bulunmadığından önünüze gelen her borsaya kayıt olmamanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir borsada işlem yapmadan önce detaylı araştırma yapıp, borsanın güvenilirliğini sorgulamak ileride sorun yaşamanızı engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu